Čarobno okolje za poroke na prostem

19.9.2024

Občini je letos uspelo pridobiti vsa potrebna soglasja za postavitev novega poročnega paviljona na Visokem, ki je po novem tudi uradna lokacija za sklepanje zakonskih zvez.

Dvorec Visoko in njegova okolica s svojo spokojnostjo, pristnostjo in neokrnjeno naravo privablja vse več parov, ki se odločajo za poroko na Visokem, ugotavljajo na občini. Lani je tako na posestvu Dvorca Visoko zakonsko zvezo sklenilo dvanajst parov, letos pa že 18. »Skupaj z Zavodom Poljanska dolina se trudimo, da mladoporočencem vsako leto ponudimo več oziroma kaj, zaradi česar bo njihov najlepši dan še lepši, čarobnejši in nepozaben,« so pojasnili na občini in dodali, da so tako ustvarili »edinstven in prestižen ambient za poročne dogodke v samem osrčju visoškega posestva, ki tudi širše slovi po neokrnjeni in ohranjeni kulturni krajini, kakršna je bila že v časih dr. Ivana Tavčarja, ki si je v rodni Poljanski dolini v dvorcu Visoko prav zaradi njegove idiličnosti ustvaril svoj ljubi drugi dom«. 

S sodobnejšim poročnim paviljonom, ki ga obdajajo elegantne zavese in ga krasi cvetje, so po besedah vodje kavarne na Visokem Martine Ambrožič Tušar nadomestili že nekoliko dotrajano prejšnjo poročno postavitev. Po njenih besedah je tako na Visokem mogoče po novem poroko izvesti na treh lokacijah: v dvorcu, pod kozolcem in zdaj še v poročnem paviljonu. Pri tem mladoporočenci lahko izberejo tudi poseben paket visoške poroke s protokolom, v katerem nastopi tudi lik Ivana Tavčarja, pri čemer se navežejo na ljubezensko zgodbo iz romana Cvetje v jeseni. Veseli jo, da jim je letos uspelo pridobiti tudi dovoljenje Upravne enote Škofja Loka in je po novem Dvorec Visoko tudi uradna lokacija za sklepanje zakonskih zvez. »Prav tako pa smo pridobili dovoljenje zavoda za varstvo kulturne dediščine, da bo paviljon ob Dvorcu Visoko lahko postavljen vse od sredine aprila do konca oktobra, le pozimi ga bomo pospravili v prostore dvorca.«

Pri zasnovi paviljona, ki ga je izdelal mizar Matej Dolinar, so po besedah arhitekta Uroša Babnika tesno sodelovali z zavodom za varstvo kulturne dediščine. »Odkar so ambient visoške domačije razglasili za kulturni spomenik državnega pomena, so zahteve glede spomeniškega varstva namreč zelo stroge.« Obenem so pri umeščanju paviljona upoštevali, da bodo na tem prostoru v prihodnosti rekonstruirali nekdanji sadovnjak. Za sam paviljon so po Babnikovih besedah pripravili več konceptualnih variant, potem pa so skupaj z občino in Zavodom Poljanska dolina razvijali najprimernejšo za ta prostor. »Glede na to, da je umeščen sredi travnika, smo na koncu prišli do krožne oblike paviljona, saj se tako nanj z vseh strani ponuja lep pogled.« Obenem krog simbolizira poročni prstan. Paviljon je izdelan iz macesnovega lesa. »Želeli smo namreč, da je tako kot kozolec v njegovi neposredni bližini iz naravnega materiala. « Pri snovanju paviljona so imeli po Babnikovih besedah tudi v mislih, da ga bo treba po koncu sezone porok razstaviti in pospraviti, zato je objekt montažen. Tako bo les tudi bolje zaščiten, ker ne bo ves čas izpostavljen vremenskim vplivom. »Obenem pa je bila tudi zahteva spomeniškega varstva, da je to objekt začasne narave.« Na vrhu je paviljon mogoče zastreti s senčili, po vsem obodu pa napeljati zavese. »Naročniki pa so sami dodali še cvetlične aranžmaje.« Do paviljona vodi tlakovana pot iz hotaveljskega kamna. Poskrbeli so še, da so temelji tako zakriti, da jih potem, ko bodo paviljon pospravili, ne bo mogoče opaziti, je še dodal Babnik.

Mateja Rant