Jubilej poljanskih gasilcev
19.9.2024
Letošnji visoki jubilej v Prostovoljnem gasilskem društvu Poljane zaznamujejo z dogodki skozi celo leto. Začeli so že v maju z dnevom odprtih vrat, v juniju so darovali sveto mašo, osrednja dogodka praznovanja pa sta bila slavnostna akademija in gasilska parada z veliko vrtno veselico zadnji konec tedna v juliju.
Slavnostne akademije so se udeležili številni domači gasilci in tovariši iz sosednjih društev ter visoki predstavniki gasilske organizacije v državi. Poljanski gasilci so se za dolgoletno aktivno sodelovanje zahvalili številnim društvom ter drugim institucijam in posameznikom. Podelili so zahvale za dolgoletno in požrtvovalno delo v društvu, priznanja Gasilske zveze Škofja Loka in tudi Gasilske zveze Slovenije: gasilsko plamenico II. stopnje sta prejela Miro Rešek in David Cankar, gasilsko plamenico I. stopnje Tomaž Čadež in Janez Oblak, gasilsko odlikovanje II. stopnje je prejel Metod Slabe, gasilsko odlikovanje I. stopnje pa Matjaž Rudolf. V programu, ki ga je odlično povezovala Mateja Tušek, so nastopili Štedientje. Na nedeljo so organizirali veliko gasilsko parado, v kateri je sodelovalo 250 gasilcev iz Gasilske zveze Škofja Loka. Praznično leto bo dopolnilo še srečanje veteranov škofjeloške zveze, ki ga z zvezo pripravljajo 26. septembra na Visokem.
Dolgoročna želja nov gasilski dom
Ob visokem jubileju že snujejo tudi načrte za prihodnost. »V prihodnjem letu bomo nabavili novo gasilsko cisterno, dolgoročno pa imamo v načrtu izgradnjo novega gasilskega doma,« pove predsednik Borut Pintar, ki dodaja, da so člani in članice Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Poljane ponosni, da lahko negujejo prostovoljstvo, solidarnost in tovarištvo. »To so same po sebi dragocene vrednote v naši družbi na vseh področjih. To pa se najbolje in najbolj celovito pokaže ravno v pomoči ob nesrečah. Prostovoljstvo je torej kapital, ki ga ni mogoče nadomestiti z ničimer, in v veliko čast in ponos mi je, da sem del te zgodbe lahko tudi sam.« Pišejo pa je ne le ob lepih, ampak tudi manj lepih trenutkih, ob naravnih nesrečah, pri katerih priskočijo na pomoč ne le v domači občini, ampak tudi širše. Tako so sodelovali na večjih intervencijah po državi, in sicer pri požarih v Preddvoru aprila 2022 in na Krasu avgusta 2022 in julija 2024. Najbolj živi pa so spomini na intervencije doma. V začetku leta 2014 so se morali spoprijeti z žledolomom, jeseni pa še s poplavami, ki so v Hotoveljski grapi pustile pravo razdejanje. »Zopet se je pokazalo, da smo gasilci tisti, ki prvi priskočimo na pomoč. Tokrat je bilo dela za nas preveč, tako da so nam priskočili na pomoč gasilci iz sosednjih društev in pripadniki slovenske vojske,« strni spomine predsednik, med katerimi so še posebej sveži tisti na ujmo lani konec poletja, ki je razdejala središče Poljan z okolico ter sprožila številne zemeljske plazove, ki so se usuli na ceste ter ogrožali tudi hiše. »Operativna enota je v sedmih dneh trajanja intervencije posredovala na 162 dogodkih in opravila več kot 2500 ur dela,« dodaja in poudari, da je bilo uničene in poškodovane za več deset tisoč evrov opreme.
Več kot štiristo članov, poudarek na vzgoji mladih
K prostovoljnemu in nesebičnemu delu v društvu vzgajajo tudi mlade, tako so prvi v tedanji občini ob praznovanju 85-letnice društva razvili svoj pionirski prapor. »Danes smo ponosni na to, da je mladina iz PGD Poljane poznana širom Slovenije po vrhunskem znanju in uspehih na vseh nivojih tekmovanj,« pove Pintar, ki vodi eno večjih društev v občini, ki šteje več kot 400 članov, pri čemer je kar 95 mladih med šestim in šestnajstim letom starosti ter 29 gasilcev veteranov.
Iz kronike društva
Leta 1894 so Valentin Šubic, Valentin Tavčar in Jernej Ramovš v Poljanah ustanovili požarno brambo. Med ustanovitelji so bili še drugi rodoljubi, ki so osebno in finančno podprli društvo. Dr. Ivan Tavčar, njegov brat in tedanji župan Poljan Valentin Tavčar, ljubljanski župan Ivan Hribar ter avstrijski cesar Franc Jožef so skupno darovali 674 goldinarjev. Že tisto leto so kupili večjo ročno brizgalno in prve cevi. Kmalu po ustanovitvi je društvo začelo organizacijo plesov v gostilni Na Vidmu, katerih namen je bil zbiranje sredstev za nakup gasilske opreme. Zanimiv je tudi zapis o veliki vrtni veselici poleti 1906, na kateri so pripravili tudi ognjemet, kar je bil gotovo prvi takšen dogodek v Poljanah. Naslednja večja prelomnica se je zgodila v maju leta 1931, ko je društvo dobilo svojo prvo motorno brizgalno.
V letu 1954 so se ob 60-letnici pojavile želje po novem gasilskem domu, ki je bil 1959 tudi zgrajen. Leta 1967 je društvo kupilo novo motorno brizgalno Rosenbauer 8/8, ki jim je služila vse do današnjih dni, leta 1982 pa se je začela gradnja prizidka gasilskega doma, ki je bil s 5220 udarniškimi urami članov zgrajen v le enem letu.
Damjana Peternelj